Форум за споделяне на добри практики се проведе в Средно училище "Гео Милев" - Варна. Темата е "Позитивното образование в контекста на социално-емоционалното учене и приемствеността между начален и прогимназиален етап като нова образователна парадигма". Събитието се организира съвместно с РУО Варна, като целта е споделяне и систематизиране на педагогическия опит в изграждането на позитивно образование в училище. Форумът откри директора на СУ “Гео Милев“ – д-р Мартин Вълчев.
С думи на подкрепа, идеи за съвместна работа и перспективата пред позитивното образование към присъстващите представители от варненските училища се обърнаха д-р Ирена Радева - началник на РУО – Варна, Антоанета Хинева – директор на дирекция „Образование и младежки дейности“, община Варна и доц. Елеонора Танкова от ВСУ „Черноризец Храбър“ зам.ректор на университета, съосновател и ръководител на Центъра за позитивно образование. Онлайн се включи и проф. Румен Стаматов, преподавател в специалност "Психология" и ръководител на Центъра за позитивно образование, който сподели, че се разработва програма за позитивно образование в детските градини и за учениците от гимназиален етап.
Форумът започна с представяне на програми и практики в използване на принципите на позитивната психология в обучителния процес на СУ „Гео Милев“. Училището е първото в страната, в което през учебната 2022 /2023 г. започна пилотен проект, под ръководството на проф. Румен Стаматов, за изграждане на позитивно образование в училище, чиято цел е да се създаде среда, която насърчава личностното развитие, емоционалната интелигентност и академичния успех на всеки ученик.
Участниците имаха възможност да се запознаят с изпълняваните програми и инициативи с фокус социално –емоционално учене в СУ „Гео Милев“ преди 2022 г., когато започва съвместната инициатива с ВСУ през програми базирани на концепцията за благополучие.
На присъстващите беше представена и разработената от училищния екип нова програма „Развиване на умения за самоконтрол в пети клас“, чиято цел е да подкрепи учениците в прехода от начален към прогимназиален етап. Стремежът е да се подпомогне тяхното личностно израстване, чрез развиване на умения за себепознание и целеполагане, което от своя страна да доведе до по-висока ефективност в училищната и социална среда.
Като илюстрация на част от работата на педагогическия екип в залата са подредени материали, изработени от първокласниците по програмата “Позитивна класна стая“, по която в СУ „Гео Милев“ се работи за първа година.
Във втората част на срещата добри практики по темата представиха ОУ “Захари Стоянов, ОУ „Добри Чинтулов“, ОУ „П.Р. Славейков“, СУ „Найден Геров“. Събитието завърши с дискусия на тема: „Единна концепция и специфика на позитивните модели в училище“.