Специалност: Защита на националната сигурност
Магистърска програма: Подготовка на силите и средствата за действия при неконвенционални кризи
Присъждана професионална квалификация: Магистър по Защита на националната сигурност
Ниво на квалификацията: образователно-квалификационна степен "магистър"
Конкретни изисквания за прием: Минимален среден успех от диплома за завършено висше образование - "добър". Кандидатите държат кандидатстудентски изпити - тест и събеседване.
Конкретен ред за признаване на предходно учене:
ECTS координаторът на катедра "Сигурност и безопасност" гл.ас. д-р Галина Милева, тел. 052/ 359-559, e-mail: galinaa@abv.bg, информира студентите за възможностите за признаване и присъждане на кредити. Това става по два начина:
• Процедури: признаване на кредити на база представяне на академична справка или диплома от предишно обучение; сертифициране на знания и умения чрез полагане на изпити по специфични за професионалната област знания и умения от катедра "Сигурност и безопасност";
• Присъждане на кредити: Катедра "Сигурност и безопасност" присъжда адекватни за учебния план на специалността кредити въз основа на резултатите от сертифицирането на знанията и уменията.
Изисквания и правила за квалификация: За придобива на квалификацията са необходими 60 кредита (при обучение в два семестъра) или 90 кредита (при обучение в три семестъра) от тях 27 (съответно 57) кредита от задължителни дисциплини, 9 кредита от избираеми дисциплини, 3 кредита от факултативни дисциплини, 6 кредита от защита на преддипломен стаж и 15 кредита от защита на магистърска теза.
Профил на специалността: Магистърската програма е предназначена да подготвя кадри за управление на силите и средствата на държавата, обществените организации и стопанските субекти за действия по защита на населението, инфраструктурата, околната среда и имуществото на физически и юридически лица при възникване на опасност или настъпването на кризи от неконвеционален характер.
Основни резултати от обучението
Завършилите магистърска програма получават богат набор от теоретични и практически знания и умения, необходими за ефективно противодействие на вредните последици от неконвенционални кризи като: анализ и прогнозиране на рисковете от настъпване на нековенционални кризи; подготовка и приемане на управленски решения за неутрализиране на рисковите фактори пораждащи неконвенционални кризи; подготовка на силите и средствата на държавните органи, обществените организации и стопанските субекти за ефективно противодействие на последиците от неконвенционални кризи. Могат да осъществяват оперативно управление на силите и средствата при конвенционални кризи, да работят в екип с представители на различни ведомства, органи на местната власт и местно самоуправление и гражданските формирования по превенция и неутрализиране на последствия от конвенционални кризи. Завършилите магистърската програма развиват способности за: концептуално мислене в сферата на управлението на силите и средствата в условията на неконвенционални кризи; решаване на разнообразни аналитични проблеми и успешно реагиране на нови ситуации и нетрадиционни заплахи; стратегически анализ и целенасочено действие в сферата на сигурността. Обучаемите придобиват експертна компетентност в областта на подготовката на силите и средствата за действия при неконвенционални кризи, включваща усвоените знания, формираните умения, развитите способности, личните позиции, отношения и ценностни ориентири, осигуряващи ефективно поведение и действие.
Професионална реализация на завършилите
Завършилите магистърската програма получават необходимата квалификация за успешна реализация в структурните звена на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, областните и общински администрации, както и за експертна дейност в частни структури, малки и средни предприятия и др.
Възможности за продължаване на обучението: могат да продължат обучението си в образователна и научна степен "доктор".
Правила за семестриалните изпити, оценяването и оценките: От титуляра на всяка учебна дисциплина са въведени правила за допускане до семестриален изпит, методика и критерии за оценка, които се представят в началото на учебния курс пред обучаемите. Използват се разнообразни методи в учебния процес – лекции, семинарни занятия, практически упражнения, теренни проучвания, консултации /вкл. он-лайн/ и др. Формите и начините за оценяване са: курсови задачи, курсови работи и проекти, тестове, казуси, теренни проучвания и др. Критериите за оценка са в зависимост от методите и формите, използвани по всяка учебна дисциплина. Резултатите се документират в специфична форма „Дневник на преподавателя” и се съобщават устно или по електронен път по време на текущия контрол и след края на семестриалния изпит.
Изисквания за завършване: В процесът на обучение е включен преддипломен стаж в подразделенията на МВР /ГД "Пожарна безопасност и защита на населението"/ и аналогичните органи в съседни страни /Турция, Гърция/. Магистърската степен по специалност "Защита на националната сигурност" се придобива след защита на магистърска теза. За допускане до защита се изисква обучаемите да са положили всички семестриални изпити и да са преминали преддипломен стаж.
Вид обучение: Редовно
Ръководител на магистърска програма "Подготовка на силите и средствата за действия при неконвенционални кризи": проф. д-р Петър Христов
приемен ден – сряда от 10.00 до 12.00 часа
тел. 052/359-557
e-mail: unos@vfu.bg