Великолепният концерт-спектакъл „Традиции в ритъм и творчество“, посветен на 25-годишнината на Академичния танцов театър „Черноризец Храбър“ изпълни до краен предел зала Конгресна на Двореца на културата и спорта във Варна снощи. Събитието, организирано съвместно с Община Варна в Деня на Европа, показа по блестящ начин, че съхранява и предава мисията на университета и целите, заложени от създателите на Академичния танцов театър – проф. д.ик.н. Анна Недялкова и проф. Петър Ангелов – да бъде пазител на българската традиция, творчество, знание, изкуство и култура. Над 350 артисти, обединени от любовта към българския фолклор и Варненския свободен университет, изправиха прекрасната публика на крака с впечатляващите си изпълнения.
Специални гости бяха Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“, Гласът на България Петя Панева и танцови състави от цяла България, чиито ръководители са възпитаници на
специалност “Хореография” на ВСУ „Черноризец Храбър“ - ДФТА „Калинка Вълчева“ от град Тервел, ансамбъл „Балканска младост“ от Етрополе, Ансамбъл и клуб за народни танци „Българин“, Клуб за народни танци „Моряците“, Клуб за народни танци „Фолклорно веселие“. Вълнуващи бяха изпълненията и на представителния ансамбъл на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна.
Академичният танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ получи едно от най-високите отличия - „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци. Тя бе връчена за изключителен принос и високи художествено-творчески постижения и по случай 25-годишнината на състава от зам.-председателя на организацията Любчо Василев. „Чуват се гласове, че сценичното танцово изкуство е в застой или в упадък, но вие не им вярвайте, каза той на сцената и допълни, че българското фолклорно изкуство се развива със значими темпове и има високи резултати. България е раждала и ще ражда изключителни таланти, част от които се обучават във Варненския свободен университет. Професионалните фолклорни ансамбли очакват вашите млади хореографи и режисьори с нетърпение“, каза още той.
Академичният танцов театър получи и почетния знак на кмета на Варна. При връчването му Иван Портних благодари на ръководството на университета, че създава стотици професионално подготвени кадри, които се посвещават на съхранението и развитието на българския фолклор.
Президентът на ВСУ „Чeрноризец Храбър“ доц. д-р Красимир Недялков отличи от името на Настоятелството със златни плакети и грамоти 12 партньори и алумни възпитаници, които имат изключителен принос в издигането на престижа на висшето заведение като лидер в обучението по хореография и в утвърждаването му като културна организация. Награсените са: Георги Андреев – Директор на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев” и преподавател в Магистърска програма “Сценични изкуства, мениджмънт и продуцентство” на ВСУ “Черноризец Храбър”; Марио Егов – Директор на фолклорен ансамбъл “Странджа” и преподавател в Бакалавърска програма “Хореография – български народни танци” на ВСУ “Черноризец Храбър”; Дилян Галев – учител по Български танци в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства “Константин Преславски” – Варна, хореограф на ансамбъл “Българин” и преподавател в бакалавърска програма “Хореография – български народни танци” на ВСУ “Черноризец Храбър”; Калинка Пушкарова – Художествен ръководител на ансамбъл “Балканска младост” гр. Етрополе – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Нели Денева - Художествен ръководител на Детски фолклорен ансамбъл “Калинка Вълчева” гр. Тервел – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Полина Галева – Хореограф на Клуб за народни танци “Българин” – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Силвия Матева – Хореограф на Клуб за народни хора “Моряците” – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Станислав Тодоров – Хореограф на Клуб за народни танци “Фолклорно веселие” възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Румен Радев – учител по Български танци в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства “Константин Преславски” – Варна – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Милен Гроздев – учител по Български танци в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства “Константин Преславски” – Варна – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър”; Веселин Николов учител по Български танци в Средно училище за хуманитарни науки и изкуства “Константин Преславски” – Варна – възпитаник на ВСУ “Черноризец Храбър” и Петя Панева – народна певица, носител на “Гласът на България – 2022” и участник в редица концертни изяви на АТТ.
Доц. д-р Ивайло Иванов, доц. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Мария Кърджиева получиха отличия от Варненския свободен университет за изключителния принос в изследването на традиционната танцова култура на българина и съвременната интерпретация на сценичното танцово изкуство, утвърждаване на специалността „Хореография“ и превръщането й в емблема на университета. Те бяха връчени от ректора проф. Петър Христов.
Академичният танцов театър бе удостоен с почетния плакет на Националното представителство на студентските съвети. Отличието бе връчено от зам.-председателя Доротея Николаева, студент в специалност „Архитектура“ на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Асоциацията за професионално и разширено обучение по хореография в Република България връчи плакет и грамота за приноса и подкрепата на училищата с професионално и разширено обучение в областта на танцовото изкуство.
На събитието бе прочетено вълнуващо послание от проф. Петър Ангелов, който дълги години ръководи Академичния танцов театър и създаде авторски танци за него. Той отправи думи на благодарност към основателя на Варненския свободен университет и на Академичния танцов театър проф. Анна Недялкова. "Старали сме се да създадем добър модел на професионална работа и резултатите показват, че сме успели. Делото ми като творец и педагог е трайно и се развива", казва Ангелов. На студентите той пожела да бъдат новатори, за да ги обичат хората.
Академичният танцов театър е творческата лаборатория на студентите от специалност Хореография на Варненския свободен университет, в която те реализират своите проекти. Съставът е носител на престижни отличия и награди в академичната, културната и образователната сфера.
Заповядайте на Годишния концерт на специалност „Хореография“, който ще се проведе на 23 юни 2023 г. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.
Медийни партньори на концерт-спектакъл "Традиции в ритъм и творчество" са:
Информационна агенция БГНЕС
БТА
Национален седмичник за образование и наука "Аз-Буки"
БНР - Радио Варна
Moreto.Net - Сайтът на Варна
Получени бяха цветя и поздравителни адреси от:
Академичното ръководство на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър",
Иван Портних - Кмет на Община Варна,
Марио Смърков - Областен управител на област с административен център Варна,
Стефан Сабрутев - Областен управител на област с административен център Смолян,
Николай Мелемов - Кмет на Община Смолян,
Д-р Костадин Коев - Кмет на Община Велинград,
Мустафа Караахмев - Кмет на Община Борино,
Дирекция "Образование и младежки дейности", Община Варна,
Христо Христов - Кмет на Район "Младост", Община Варна,
Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров - Началник на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров",
Архитектурен факултет на ВСУ "Черноризец Храбър",
Юридически факултет на ВСУ "Черноризец Храбър",
Факултет "Международна икономика и администрация" на ВСУ "Черноризец Храбър",
проф. Милена Шушулова - Ръководител на Департамент "Музика", НБУ,
Катедра "Хореография" при ЮЗУ, Благоевград,
НУИ "Добри Христов", гр. Варна,
Национално училище по фолклорни изкуства, гр. Котел,
Бойко Неделчев - Директор на НУТИ - София,
СУ "Климент Охридски", гр. Добрич,
СУ "Сава Доброплодни", гр. Шумен,
АНТП "Одесос" при ОД на МВР - Варна,
Областно дружество на хореографите, гр. Варна,
ДФТА "Калинка Вълчева", гр. Тервел и ДНХ "Моряците, гр. Варна,
Любчо Василев - Директор на ПФА "Мизия",
ПФА "Добруджа", гр. Добрич,
ПФА "Тунджа", гр. Ямбол,
Клуб за народни танци "Дръж се, Земльо", гр. Търговище,
НЧ "Тодор Пеев - 1871", гр. Етрополе,
ПТА "Северняче", гр. Попово
Старши комисар Йордан Йорданов - Началник на Затвора - Варна