гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

​Варненският свободен университет е водещ партньор в Китайско-български образователен алианс

30 Април 2025




На 24 април 2025 г., в Университета в Нантонг, Китай, се проведе учредителната конференция на Алианса за сътрудничество в областта на образованието и културата между Китай и България.

Доц. д-р Елеонора Танкова, заместник-ректор на Варненския свободен университет, бе официален гост на събитието, наред с Григор Владимиров – председател на Българската фондация образование за всеки, Ян Минг – генерален секретар на Алианса, и Лоу Сара – генерален секретар на Българо-азиатската спортна, културна и туристическа асоциация. Участие взеха над 40 представители на водещи китайски висши учебни заведения.

Целите на Алианса са свързани с академичен и културен обмен, както и с образователно сътрудничество. Основен акцент в партньорските отношения между ВСУ „Черноризец Храбър“ и китайските университети, членове на Алианса, ще бъде обучението на китайски студенти в магистърски и докторски програми, както и езиково обучение. Създаването на Алианса е резултат от дългогодишни добри отношения между Варненския свободен университет и китайските партньори – отношения, основани на уважение, взаимна подкрепа и открит диалог, в които образованието е пространство за културен обмен и съвместно развитие.

„ВСУ “Черноризец Храбър” беше припознат за основен и единствен български университет, включен в Алианса, в който участват едни от най-големите и авторитетни китайски университети“, коментира доц. Танкова след завръщането си от Шанхай, където тя бе изключително топло посрещната.

По време на учредителната конференция доц. Танкова представи Варна като значим образователен, културен и иновационен център и подчерта важността на сътрудничеството с китайските академични партньори. Тя запозна участниците с визията на Варненския свободен университет за устойчиво и иновативно висше образование, насочено към международна мобилност, съвместни програми и научен обмен.
В събитието взеха участие ръководители на едни от най-престижните китайски университети, с които доц. Танкова проведе работни срещи:
Nantong University – един от най-старите и утвърдени държавни университети в Източен Китай, с над 40 000 студенти и високи академични позиции. Университетът разполага с над 100 бакалавърски програми и е в топ 1% на ESI световните класации по девет научни направления, включително медицина и инженерство.

► Guilin Tourism University – най-значимият китайски университет в областта на туризма и хотелиерството, член на Световната туристическа организация към ООН и Азиатско-тихоокеанската туристическа асоциация. Университетът обучава над 11 000 студенти, поддържа активни връзки с международни туристически организации и има договори с над 160 водещи компании, сред които Hilton и Marriott.

► Wuhan East Lake University – модерен университет в провинция Хубей, с програми в областта на информационните технологии, инженерството и приложните науки. Утвърден център за иновации и предприемаческо образование.

► Wuchang Polytechnic College – професионален колеж с практическа насоченост и силна връзка с индустрията. Обучава над 24 000 студенти и разполага с над 200 стажантски и практико-приложни програми с висока степен на реализация на завършилите (над 95%).

► Wuhan University of Arts and Sciences – академична институция с фокус върху изкуствата, социалните науки и бизнес управлението. Университетът развива активна научна дейност и поддържа връзки с международни образователни мрежи.

► Nantong Vocational College of Science and Technology – държавен професионален колеж в град Нантонг, с над 700 научни и образователни проекта. Признат е за водеща институция в приложното обучение, с отличия в областта на иновациите и инженерните технологии.

► Shanghai Jian Qiao University – частен университет в Шанхай с над 24 000 студенти, признат за един от най-силните частни университети в Китай. Притежава 14 факултета, включително Колеж по изкуства и дизайн, Колеж по бизнес и Колеж по технологии, и е партньор на университети от САЩ, Германия, Великобритания и Япония. През 2022 г. заема трето място сред частните университети в Китай по данни на Китайската асоциация на възпитаниците.

И в момента във ВСУ „Черноризец Храбър“ се обучават докторанти от китайски университети – членове на Алианса, а в близко бъдеще се предвижда разширяване на приема и активиране на съвместни академични проекти.

Варненският свободен университет утвърждава своята позиция като водещ международен образователен партньор на Китай и създава стабилен академичен мост между двете държави – основан на взаимно уважение, дългосрочно планиране и стратегическа визия за развитие.