гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Владимир Бронфенбренер пред в. Стандарт за новите заплахи в киберпространството

24 Януари 2022

Владимир Бронфенбренер - генерален секретар на Черноморската академия за сигурност към ВСУ "Черноризец Храбър" и водещ експерт по национална сигурност в Израел, разказа пред вестник "Стандарт" какви са новите заплахи за децата и младото поколение в киберпространството. Той акцентира върху кибертормоза, упражняван върху подрастващите. "Преди години родителите ни предупреждаваха да не отваряме вратата на непознати, днес е същото, но в киберпространството. Предлагат на подрастващи безплатен достъп до сайтове, за да откратнат паролите им", каза той.

"Днешните деца могат да се нарекат първо поколение деца в интернет. Ако родителите са наясно с опасностите при сърфиране и ги обсъдят с децата си на достъпен за тяхната възраст език и обяснят, че става дума за тяхната безопасност, а не за навлизане в личния им живот, децата сами ще започнат да споделят това, което ги смущава в мрежата и ще поискат съвет. В крайна сметка да дадете на детето достъп до интернет без обяснение и контрол, е като да му дадете ключ за кола и да му кажете: карай както искаш, удряй себе си и другите", допълни генералния секретар на ЧАС.

Той даде като пример в борбата срещу кибертормоза над децата държавата Израел, която може да се счита за лидер в тази област. Taм през 2016 г. е създадена Агенция по защита на детето в киберпространството - Мокед 105, подразделение в ЛАХАВ 433, аналог на ГДБОП, където съвместно работят експерти от шест министерства. Една от задачите им е изследване и анализ на проблематиката, касаеща видовете опасности за децата в мрежата и мерки по превенция срещу тях, като в това число е и издаване на препоръки за предпазване. На тази база е разработена и програма за деца, по която те преминават кратко обучение в училищата, като в рамките на 20 до 40 минути децата получават знания как безопасно да ползват интернет, което съществено намалява случаите на тяхното нараняване. Тази програма, наречена “Киберзащитници”, Владимир Бронфенбренер е донесъл в България през 2019 г. с цел децата да бъдат по-защитени в мрежата.

Пълният текст на интервюто може да прочетете тук ►