гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

ВСУ „Черноризец Храбър“ представи първата в България магистърска програма „Кръгова икономика“ на семинар на БТПП

19 Април 2019

Представители на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ участваха в семинар на тема „Бизнес модели на кръговата икономика и зелено предприемачество“, организиран от Бъгарската търговско-промишлена палата. Събитието е част от проект „MOVECO“, който цели да насърчи прехода от линейна към кръгова икономика сред малките и средни предприятия в страните от Дунавския регион.

В рамките на форума бе проведена двустранна среща между Цветан Симеонов - председател на БТПП и представители на филиала на Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ в Смолян. В делегацията на висшето училище взеха участие народният представител от Смолян - Хайри Садъков, кметът на Велинград - Костадин Коев, доц. Иван Соколов – главен директор на Международен панаир  Пловдив и преподавател във филиала на ВСУ в Смолян, а също и бизнесмени, които се обучават в първата в България магистърска програма „Кръгова икономика“. На срещата бяха обсъдени ползите от прехода към кръгова икономика и необходимите мерки и дейности за успешното прилагане на този модел на местно и национално ниво. Бяха дискутирани и други възможности за бъдещо сътрудничество между БТПП, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ и местните власти в общините Смолян и Велинград.

Д-р Анелия Пържанова – директор на филиала на Варненския свободен университет в Смолян представи магистърската програма „Кръгова икономика“ на ВСУ „Черноризец Храбър“, която се реализира с подкрепата на Генерална дирекция „Околна среда“ на ЕК, Министерството на околната среда и водите и Парламентарната комисия по околната среда и водите. Програмата интегрира в комплексно, специализирано и иновативно обучение актуалните проблеми на опазването на околната среда и управлението на отпадъците в съответствие с международните, европейски и национални критерии и изисквания.

ВСУ „Черноризец Храбър“ получи регистрация в платформата по проект „MOVECO“, с цел използване на всички партньорства и контакти с други заинтересовани страни от дунавския регион. Платформата съдържа и виртуален пазар за обмен на продукти за повторна употреба и набор от инструменти за въвеждане на кръговата икономика от МСП.

В рамките на форума участниците бяха запознати с предимствата на кръговата икономика и ползите за предприятията от въвеждането на този модел, сред които са значително намаляване на производствените разходи, повишаване на конкурентоспособността и опазване на околната среда.

Представени бяха и примери за добри практики в областта на кръговата икономика от България – производство на модни аксесоари от рециклирани материали, използването на утайката от кафе като ресурс за нови различни производства в хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство, нова услуги за наемане на екологично чисти електрически автомобили с 30 % по-ниски такси. Участниците в семинара се запознаха с основните цели и дейности на проект MOVECO, както и с постигнатия напредък и резултати от изпълнението му, сред които са провежданите от БТПП пилотни обучения за МСП.

Внимание беше обърнато и на изготвените в рамките на проекта транснационална стратегия и пътни карти за всяка от трите групи страни еко-иноватори – водещи (Австрия, Германия, Словения), умерени (Словакия, Унгария, Хърватия) и скромни (България, Румъния, Сърбия). Документите съдържат мерки и препоръки за преодоляване на основните предизвикателства и пречки при прехода към кръгова икономика в страните от Дунавския регион.

Проект MOVECO се изпълнява в рамките на Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“. В него участват шестнадесет партньорски организации от десет страни – България, Австрия, Германия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия, Сърбия и Молдова.