гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Магистрите от програма „Кръгова икономика“ подготвят своите дипломни решения

09 Април 2020


Подготвя се вторият етап от защитата на дипломните проекти на студентите от Магистърската програма „Кръгова икономика“ на Варненския свободен университет. Магистърските тези се очакват с огромен интерес, провокиран от високата стойност на решенията, предложени по време на първата сесия в областта на кръговата икономика, през ноември м.г. „Показани бяха модели и концепции с висока научна и приложна стойност. От разработките се видя, че концепцията на кръговата икономика ни предоставя инструменти в подкрепа на екосистемите и поставя потреблението в унисон със земния регенеративен капацитет“, коментира проф. Емил Панушев – ръководител на магистърската програма.

Магистрите предложиха решения, свързани с развитието на нови технологии и насърчаването на екологичните иновации за справяне с проблема с отпадъците. Приложението на финансовите схеми на ЕС може да се използва за изпълнението на проекти, насочени към опазване на околната среда и решаване на екологични проблеми на територията на общините и регионите. Интелигентният дизайн, позволяващ продуктите да бъдат ремонтирани, повторно използвани, преработени и отново рециклирани, допринася за намаляване на обществените разходи и повишаване ефективността на икономиката.

Първият випуск студенти започна обучението си по инициатива на Общинския съвет във Варна и в магистърската програма се включиха експерти от общинската и районните администрации в града, които са пряко свързани с опазването на околната среда. Част от студентите имаха възможност да участват в работата на Парламентарната комисия по опазване на околната среда и водите, по покана на председателя й Ивелина Василева. Програмата е подкрепена от Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия като в обучението се включи Почетния директор Джорд Кремлис. В магистърската програма бе заложена и практика в реална среда.

Обучението цели повишаване на административния капацитет в прехода от линейна към кръгова икономика. Програмата съчетава усилията на академичните среди, бизнеса и местните власти в подготовката на специалисти, готови да осъществят целите на „Европейския зелен пакт“, да предложат ефективно използване на ресурсите и да изградят зелена и конкурентоспособна нисковъглеродна икономика.