гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Проф. д-р Олга Борисова пред БТА: Авторитетът на учения не зависи от титлите и пола

11 Февруари 2023

На 11 февруари се отбелязва Международният ден на жените и момичетата, занимаващи се с наука. 
По този повод Българската телеграфна агенция потърси проф. д-р Олга Борисова - ръководител на катедра "Право" във ВСУ "Черноризец Храбър" и дългогодишен преподавател в университета.

"Авторитетът на учения не зависи от титлите и пола", смята най-младият професор по право у нас.

Нито титлите, нито полът правят един експерт авторитетен учен, а най-вече това дали е човек, дали си върши работата отговорно и всеотдайно, каза за БТА проф. Олга Борисова, която е най-младият професор по право у нас. Тя е преподавател във Варненския свободен университет (ВСУ), от 2020 г. е ръководител на катедра „Правни науки" на Юридическия факултет. През ноември 2022 г. Научният съвет на ВСУ „Черноризец Храбър" след конкурс й присъди академичната длъжност, което я направи най-младият професор по право в България.

Биографията й е свързана с ядрената енергетика. Във ВСУ "Черноризец Храбър" защитава дисертационен труд на тема „Усъвършенстване на правната уредба при управление на радиоактивните отпадъци в Република България". Интересите й в областта са свързани с 10-годишния й опит като юрисконсулт в държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци". Проф. Олга Борисова е член на Международната асоциация по ядрено право „Association internationale du droit nucleaire" със седалище в Брюксел, на Института на вътрешните одитори в България, както и на Международния институт на вътрешните одитори в САЩ. Член на Управителния съвет на Съюза на учените във Варна.

Счита себе си за голяма късметлийка, тъй като по време на следването й в университета е имала изключително добри и вдъхновяващи преподаватели, които всъщност са причината да проявя интерес към науката. Казва, че споделя романтичните представи на римския юрист и политик Целз, който вярва, че правото е изкуство за доброто и справедливото и се опитва да убеди и студентите си в правотата на тази максима.

На въпрос дали не са твърде „мъжки“ областите, в които работи, отговаря, че според нея двата пола са създадени да се допълват и както го правят в живота, трябва да го правят и в науката. Според статистиката България е на челните места в Европа по брой на жени, които се занимават с наука в различните научни организации, припомня проф.Борисова.

За личната си мотивация да работи активно казва, че приема научната си работа като хоби и се занимава с нея включително и през свободното време, без това да я натоварва или обременява.

„Моето разбиране е, че един учен, освен добър теоретик, трябва да има връзка и с практиката. Това е особено важно при реализацията в специалност „Право“, казва Борисова. А нейната мотивация да се занимава с тази наука е широкият хоризонт, който дава, тъй като непрекъснато се развива и усъвършенства. Харесва й и комуникацията със студентите, като се старае непрекъснато да провокира интереса им, да им поднася винаги актуална информация.

За препятствията в професионален план Борисова посочва, че такива има навсякъде и това не зависи от пола на човека. За себе си споделя, че се опитва да гледна на трудностите като опорна точка за нови възможности, като потенциал да се случи нещо по-добро занапред.

По материала работиха Мила Едрева и Данаил Войков