гр. Варна 9007, к.к. "Чайка", ул. "Янко Славчев" 84
Прием: +359 52 355 106

Студенти и преподаватели на ВСУ "Черноризец Храбър" дискутираха развитието на културния туризъм в Шуменска област

22 Юни 2021



„Устойчиво развитие на културния туризъм“ беше темата на форума, който организираха студенти и преподаватели от магистърските програми „Управление на културния туризъм“ и „Реклама и връзки с обществеността в управлението на бизнеса“ на ВСУ “Черноризец Храбър“. Около кръглата маса се събраха кметове на общини и директори на музеи в Шуменска област, експерти в туристическия бизнес, собственици на хотели и къщи за гости.

Анализ на световните тенденции в развитието на културния туризъм през последните десетина години направи доц. Георги Калагларски. През 2019 г. над 624 млн. туристи са пътували с цел културен  туризъм – посещения на музеи, фестивали, архитектурни забележителности, исторически паметници и т.н. Повече от 51 процента от тях са посетили Европа. Но ползите за България, въпреки реалните, но неоползотворени възможности, са твърде скромни, дори сравнени със съседни балкански държави. Основните причини са две – липсват подготвени  мениджъри, които да развиват културния туризъм у нас, както и неизползване на възможностите на дигиталните технологии, каза доц. Калагларски. Магистърската програма „Управление на културния туризъм“ дава реални възможности за подготовка на високо квалифицирани специалисти.



Анализ на богатите възможности за развиване на културен туризъм в България направи проф. д.ист.н. Евгени Сачев. „България е една от люлките на световната цивилизация“ беше неговата основна теза, която аргументирано разви с поредица от доказателства. Доц.Румен Драганов представи възможности за преодоляване на неблагоприятни стереотипи и налагане на нови подходи. Конкретни анализи и предложения направиха студентите от магистърските програми, които вече заемат водещи мениджърски позиции в сферата на културния туризъм.

Посетени бяха исторически и културни обекти във Велики Преслав, Плиска и Мадара.

Студентите и преподавателите получиха покана за организиране на форум по културен туризъм в Свищов – „ Градът на стоте първи неща в България“. Така студентът от МП“Управление на културния туризъм“ Асен Боянов е синтезирал своята концепция, чрез която вече от години развива успешен бизнес.